Porównanie lekkich czekanów

Ilya Marchuk19 kwietnia 2023
  • Petzl Gully
  • Petzl Ride
  • Grivel Ghost / Tech
  • CAMP Corsa Nanotech
  • Climbing Technology Agile
  • Black Diamond Venom LT
  • Blue Ice Falk

Czy lekkie czekany przeznaczone dla profesjonalistów?

– Moim zdaniem nie!

W tatrach zimą potrzebujemy tak naprawdę narzędzie dla podparcia się i zahamowania w przypadku poślizgnięcia, nie mówię teraz o wspinaczce technicznej. Dla turystyki zimowej jest to niezbędny ekwipunek na każdą wycieczkę powyżej zony lasa. Najczęściej w trakcie wycieczek skiturowych jest przymocowany do plecaka “od domu do domu”.

Więc ciągamy, ten sprzęt, poprze całą zimę i fajnie jak by to był wygodny i lekki – że by się chciało jego brać z sobą!

Czy jest konieczne długie stylisko?
– W całe nie, są techniki hamowania krótkim czekanem nie mniej skuteczne. Decydujące w hamowaniu czekanem z krótkim i długim styliskiem zawsze będzie to, jak przećwiczyliście na kursie.

Opieranie się na czekan, kolejny kontrowersyjny temat – nie sprawdza się na płaskim odcinku i z miękkim śniegiem, dlatego że, stylisko przebija śnieg i zapada, ale czasem jest przyjemnym ugonieniem w odpowiednich warunkach. W stromym terenie długość styliska przestaje mieć znaczenie.

Czekan Petzl Gully to ultralekki model, który jest idealny dla alpinistów i skialpinistów, którzy podejmują się wyzwań na lodowcach i w trudnym terenie górskim. Czekan Petzl Gully posiada uchwyt TrigRest, który umożliwia łatwe dopasowanie chwytu.

Petzl Ride to inny lekki czekan, ale o bardziej uniwersalnym zastosowaniu, idealny do skialpinizmu i wspinaczki lodowej. Posiada trzonek wykonany z aluminium oraz głowicę z węglików spiekanych, co zapewnia dobrą wytrzymałość. Czekan ten jest wyposażony w ergonomiczny uchwyt oraz regulowaną rękojeść, która umożliwia dostosowanie długości czekana do potrzeb użytkownika.

Grivel Ghost – bardzo lekki czekan do skialpinizmu i wspinaczki wysokogórskiej, wykonany z aluminium. Posiada głowicę z węglików spiekanych, która zapewnia dobrą wytrzymałość i trwałość. Czekan ten jest wyposażony w ergonomiczny uchwyt oraz regulowaną rękojeść, co umożliwia dostosowanie długości czekana do potrzeb użytkownika.

GRIVEL GHOST TECH – techniczna wersja od Grivel.

CAMP Corsa Nanotech – ultralekki czekan do skialpinizmu i wspinaczki wysokogórskiej, stylisko i głowica wykonane z aluminium. Posiada ostrze ze stali, co zapewnia dobrą wytrzymałość i trwałość. Czekan ma lekko wygiętą rączkę, co sprawdza się w stromym terenie.

Climbing Technology Agile to uniwersalny czekan do skialpinizmu. Cały z aluminium. Ten czekan, jest również sprzedawany z łopatą co tworzy najlżejszy zestaw lawinowego ABC.

Black Diamond Venom LT to uniwersalny czekan do wspinaczki lodowej i drytoolingu, wykonany z aluminium. Posiada stalowy trzonek oraz głowicę z węglików spiekanych, co zapewnia dobrą wytrzymałość i trwałość. Czekan ten jest wyposażony w ergonomiczny uchwyt oraz regulowaną rękojeść, co umożliwia dostosowanie długości czekana do potrzeb użytkownika.

Black Dimond Venom LT Tech – techniczna wersja ze wspornikiem na stylisku. Oba modeli mogą dopiąć dedykowaną łopatę.

Blue Ice Falk to lekki i wytrzymały czekan do wspinaczki i skitouringu, wykonany z aluminium. Posiada stalowy trzonek oraz głowicę z węglików spiekanych, co zapewnia dobrą wytrzymałość i trwałość. Czekan ten jest wyposażony w ergonomiczny uchwyt.

Blue Ice Akila Adze – techniczna wersja od Blue Ice

CzekanWaga (g)Materiał głowicyWygięta rączkaDodatki
Petzl Gully280StalLekko wygięteuchwyt TrigRest
GRIVEL GHOST TECH310stalLekko wygięteuchwyt TrigRest
Petzl Ride240Głowica i ostrze z hartowanej staliLekko wygięte
Grivel Ghost300StalProsta
CAMP Corsa Nanotech225Lekki Stop + Stalowy szpicLekko wygięte
Climbing Technology Agile225Lekki StopProstakompatybilny z łopatą
Black Diamond Venom LT240StalLekko wygiętekompatybilny z łopatą
Black Dimond Venom LT Tech Piolet305StalLekko wygiętekompatybilny z łopatą & adjustable pommel (a-la TrigRest)
Blue Ice Falk282StalLekko wygięte
Blue Ice Akila Adze / Hummer330StalLekko wygięteSliding pommel included

Waga czekanów została dodana do tabeli, może to być ważna informacja dla osób, które poszukują jak najlżejszego sprzętu, szczególnie do skialpinizmu czy długich wspinaczek. Najlżejszym czekanem na liście jest CAMP Corsa Nanotech, który waży jedynie 225 gramów jak i Climbing Technology Agile – oba czekany mają ostrze z lekkich stopów. Co prawda Camp proponuje stalowy szpic, i dla tego wygląda na bardziej uniwersalne narzędzie.