Mont Blanc: Szczyt Pionierów

Ilya Marchuk7 kwietnia 2023

Mountaineers climbing Aiguille du Midi

Mont Blanc, o wysokości 4 809 metrów, to koronujący szczyt Alp i jeden z najbardziej symbolicznych idolów alpinizmu. To tam narodził się nowoczesny alpinizm, kiedy pionierskie wyprawy z końca XVIII wieku zaczęły próbować zdobyć szczyt na prośbę naukowca z Genewy, Horace-Bénédict de Saussure, który zaoferował nagrodę dla każdej osoby, która zdobędzie szczyt.

Po dotarciu na szczyt 8 sierpnia 1786 roku Jacques Balmat i doktor Michel Gabriel Paccard dokonali tego, co w tamtych czasach było uważane za prawdziwe osiągnięcie: pierwszą udaną próbę zdobycia szczytu Mont Blanc. Cała podróż, z Chamonix, wspinaczka na Grands Mulets i przejście między Rouchers Rouges przed dotarciem na szczyt, zajęła im 18 godzin. Po zatrzymaniu się na szczycie przez pół godziny zaczęli zstępować do Chamonix, docierając tam 10 sierpnia.

To była pierwsza z wielu wspinaczek; w następnym roku sam de Saussure dotarł na szczyt wraz z dużą ekspedycją, którą częściowo prowadził Balmat. Kilka dziesięcioleci później, w 1808 roku, Marie Paradis stała się pierwszą kobietą, która zdobyła szczyt Mont Blanc. W XIX wieku odbyło się wiele ekspedycji i wspinaczek, wiele z nich w celach naukowych, ale niektóre tylko w celach sportowych. Zaczęliśmy dostrzegać dowody na ten trend sportowy dzięki odkryciu rejestrów najwcześniejszych rekordów wejścia i zejścia z Mont Blanc, jak ten z Anglika Frederica Morscheada, który ukończył swoją wspinaczkę w zaledwie 16 godzin i 30 minut 20 lipca 1864 roku.

W XX wieku czasy były coraz bardziej imponujące. Następnym człowiekiem, który ustanowił rekord, był legendarny narciarz i przewodnik górski Alfred Couttet, znany jako „najszybszy przewodnik w całej Chamonix”. W 1910 roku wspiął się i zszedł z Mont Blanc w zaledwie 12 godzin i 45 minut. Ten rekord przetrwał przez 58 lat. W latach osiemdziesiątych czas ten został skrócony o połowę, do nieco ponad sześciu godzin. W 1990 roku Szwajcar Pierre-André Gobet ustanowił nowy rekord wynoszący 5 godzin i 10 minut. W dzisiejszych czasach istnieje wiele dróg do szczytu Mont Blanc z Chamonix, w tym klasyczna trasa prowadząca przez Grands Mulets. W każdym przypadku alpiniści zwykle potrzebują dwóch dni na wspinaczkę, nocując w schronisku na dużych wysokościach i potrzebując jeszcze jednego lub dwóch dni na zakończenie zejścia. Mont Blanc jest jedną z najczęściej odwiedzanych gór dzisiaj, z około 20 000 alpinistów, którzy tam stawiają swoje stopy każdego roku.