Który karabin HMS wybrać?

Ilya Marchuk8 maja 2023

Karabinki HMS – (Halbmastwurf-Sicherung) „Halbmastwurf” oznaczającego węzeł pół wyblinkę po niemiecku. Jest to rodzaj karabinków wspinaczkowych, które są stosowane głównie dla autoasekuracji lub jako urządzenia do asekuracji w parze z kubkiem. W niniejszym artykule omówimy, dlaczego karabinki HMS są tak popularne wśród wspinaczy, jakie mają zalety i wady oraz jakie rodzaje karabinków HMS istnieją.

W zasadzie mamy mieć na drodze wspinaczkowej 4 karabinka zakręcanych, z nich co najmniej jeden HMS, reszta może być D kształtu. Oczywiście da się obejść i samymi karabinkami D kształtu i nawet niezakręcanymi karabinkami dla ekspresów, ale zostawmy na razie tę skrajność.

HMS Jest najwygodniejszy jako “master point” na stanowisku lub jako karabinek asekuracyjny z kubkiem. Również świetnie pasuje dla pól wyblinki w przypadku asekuracji i zjazdów na podwójnej linie, głównie dlatego, że ma szeroką górną część i sporo miejsca.

Jaki karabinek wziąć? Jeśli krótko – Petzl Attaché, waży tylko 56 gramów, ma bardzo dobrą rzeźbę, jest wystarczające duży.

Jeśli chcemy HMS na lata, to możemy rozważyć stalowy – będzie ważyć swoje, ale na pewno nie będzie się ścierać.

W przypadku, kiedy chcemy mieć karabinek dedykowany dla asekuracji to wygodną opcją będą karabinki z blokadą, która nie pozwala mu się przekręcać, utrzymując karabinek w poprawnym położeniu, zapobiegając przekręcaniu. Przykładowe modele na obrazkach niżej:

Karabinki HMS są szeroko stosowane we wspinaczce, ponieważ posiadają wiele cech, które czynią je idealnymi do zadań, które stawia przed nimi wspinaczka. Przede wszystkim, karabinki HMS są bardzo bezpieczne i łatwe w użyciu. Ich kształt i konstrukcja umożliwiają łatwe i bezpieczne zapięcie na linie. Ponadto, karabinki HMS są bardzo wytrzymałe i mogą wytrzymać dużą ilość siły, co czyni je idealnymi do zastosowań w asekuracji.

Jedną z największych zalet karabinków HMS jest ich uniwersalność. Mogą być stosowane w różnych sytuacjach i w różnych rodzajach wspinaczki, co czyni je bardzo wszechstronnymi. Ponadto, karabinki HMS są stosunkowo lekkie i łatwe do przenoszenia, co jest ważne w przypadku wspinaczki, gdzie każda dodatkowa gramatura sprzętu może wpłynąć na wydajność i komfort.

Waga karabinków HMS jest zależna od ich konstrukcji i materiałów, z których są wykonane. Najczęściej używane karabinki HMS ważą od 56 do 120 gramów.

Istnieje wiele różnych rodzajów karabinków HMS, z których każdy ma swoje unikalne cechy i zalety. Jednym z najpopularniejszych rodzajów karabinków HMS jest model z automatycznym zamkiem. Ten rodzaj karabinka jest bardzo popularny wśród wspinaczy, ponieważ umożliwia szybkie i łatwe zapięcie i odpinanie, co jest szczególnie ważne w przypadku asekuracji. Innym rodzajem karabinki HMS jest model z ręcznym zamkiem, który jest bardziej skomplikowany w obsłudze, ale zapewnia większą kontrolę nad zapięciem.

Podsumowując, karabinki HMS są niezwykle ważnym elementem wyposażenia każdego wspinacza. Dzięki swojej uniwersalności, wytrzymałości i łatwości użycia, karabinki HMS są idealnymi narzędziami do zabezpieczania węzłów i asekuracji. Istnieje wiele różnych rodzajów karabinków HMS, a każdy z nich ma swoje unikalne cechy i zalety. Niezależnie od tego, jaki rodzaj karabinka HMS wybierzesz, zawsze warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, który zapewni ci bezpieczeństwo i wygodę podczas wspinaczki.